09190341746                09190341746
          09190341746           09190341746
آدرس : شعبه مرکزی - تهران - میرداماد - خ 20 شرقی
توجه: این مجموعه در زمینه فروش دام زنده جهت ذبح فعالیت می کند از تماس جهت پروار بندی خوداری کنید. تماس فقط جهت تهیه دام زنده برای ذبح و قربانی
خانه » بازار گوسفند تهران » هموگلوبینوری در گاو ماده بعد از زایش و علائم آن چیست؟
هموگلوبینوری در گاو ماده و علائم آن

هموگلوبینوری در گاو ماده بعد از زایش و علائم آن چیست؟

هموگلوبینوری در گاو بیماری شایعی می باشد که اغلب گاو های ماده پس از زایمان به آن مبتلا می شوند، در صورت دیدن علائم این بیماری باید به سرعت به دامپزشک اطلاع دهید، اگر این بیماری درمان نشود می تواند ضرر های جبران نا پذیری برای دام داران داشته باشد.

هموگلوبینوری پس از زایش در گاو

هموگلوبینوری در گاو به همراه کاهش فسفات رخ می دهد به این صورت که گاو اگر میزان فسفات موجود در تغذیه ی گاو کاهش پیدا کند، و همچنین گاو میزان فسفات زیادی را از طریق شیر دادن از دست می دهد و به همین دلیل فسفات درون اندام ها و خون گاو کاهش پیدا می کند که این موضوع سبب بروز بیماری می شود، بسیاری از دام داران با دیدن علائم این بیماری به دام علوفه ی چغندر می دهند و تصور می کنند با خوراندن این علوفه به دام علائم بیماری از بین می رود اما اتفاقی که می افتد این است که علائم تشدید می شود.

علائم بیماری هموگلوبینوری در گاو

بیماری نام برده شده دارای علائم بسیار زیادی می باشد که به شرح زیر می باشند:

گاو مبتلا شده به این بیماری پس از زایمان اشتهایش را از دست می دهد و همین طور میزان شیری که دارد کاهش پیدا می کند و رنگ شیر به قرمز و زرد تبدیل می شود همچنین گاوی که دچار این بیماری شده یه یوبست مبتلا می شود، به دلیل فعل و انفعالاتی که در خون گاو پس از بیماری رخ می دهد ضربان قلب و میزان فشار خونش دچار بی نظمی می شود، اگر بیماری شدت پیدا کند و درمان نشود این امکان وجود دارد که گاو دچار زردی نیز بشود، به همین دلیل خیلی مهم و حیاتی می باشد که فرد دام دار با دیدن هر کدام از این علائم به پزشک اطلاع بدهد و روند درمان گاو بیمار را به سرعت آغاز کنند، زیرا در صورت پیشرفت این بیماری گاو از دست می رود، با وجود این موضوع که قیمت گاو و گوساله ی زنده روز به روز افزایش پیدا می کند می بایستی با مراقبت های فراوان از بروز این بیماری در گاو جلوگیری کرد، توجه داشته باشید که مهم ترین عامل توجه به تغدیه ی گاو ماده در زمان بارداری و پس از زایمان می باشد، اگر به تغذیه ی گاو ماده دقت نشود و میزان فسفات خون او پایین بیاید به سرعت دچار بیماری می شود، بهتر است در زمان بارداری و زایمان گاو ماده با دقت زیاد و با آگاهی فراوان او را تغذیه کنید زیرا این امکان وجود دارد که برخی از تغدیه هاییی که در اختیار دام قرار می گیرد برای او مرگ بار باشد.

هموگلوبینوری در گاو ماده بعد از زایش

درمان بیماری هموگلوبینوری در گاو

در دو روز اول ابتلا به بیماری می بایستی در حدود 50 لیتر خون سالم به گاو تزریق شود و این میزان خون برای گاو 400 کیلویی کافی می باشد، بیشتر از دو روز نباید این عمل تکرار شود، به این نکته توجه داشته باشید که خون تزریق شده می بایستی آزمایش شده و سالم باشد زیرا در صورت تزریق خون آلوده ممکن است گاو به بیماری های دیگری نیز مبتلا شود. علاوه بر این می بایستی دارو های خون ساز به گاو تزریق شود و مقادیر مشخصی آهن  و فسفات به گاو زنده خورانده شود. یکی دیگر از عواملی که به بهبودی گاو ماده ای که به این بیماری دچار شده تزریق ویتامین ب 12 می باشد، توجه داشته باشید که تمام این موارد باید تحت نظر پزشک انجام شود و میزان استفاده ی دارو ها  را پزشک مشخص کند، هر گونه عمل خود سرانه ای می تواند سبب مرگ گاو ماده شود.

خب از این که ما را تا پایان همراهی کردید بسیار سپاسگذاریم امید واریم مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. لازم به ذکر است که اگر قصد خرید گوسفند زنده در تهران برای قرابانی در مراسمات مختلف دارید می توانید از وان شیپ بخواهید کافیست با ما در تماس باشید.

 

منبع: وان شیپ | بازار گوسفند تهران

شماره موبایل: 09190341746 ( دریافت قیمت ، ثبت سفارش ، خرید دام )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *