09190341746                09190341746
          09190341746           09190341746
آدرس : شعبه مرکزی - تهران - میرداماد - خ 20 شرقی
توجه: این مجموعه در زمینه فروش دام زنده جهت ذبح فعالیت می کند از تماس جهت پروار بندی خوداری کنید. تماس فقط جهت تهیه دام زنده برای ذبح و قربانی
خانه » بازار گوسفند تهران » سرعت رشد بره نر و بره ماده
سرعت رشد بره ها

سرعت رشد بره نر و بره ماده

دامدارانی که اقدام به بره کشی می کنند بیش از هر چیز دیگری به سرعت رشد بره توجه می کنند زیرا می تواند از مهم ترین عوامل در سود دهی دامدار باشد. اما نکته ای که لازم است به طور دقیق بدانیم این است که سرعت رشد بره ماده بیشتر است یا بره نر جواب می تواند برای دامدار بسیار مهم باشد.

سرعت رشد بره

برای آن که یک بره بتواند به خوبی و در زمان مناسب رشد کند فاکتورهای مهمی باید در کنار یک دیگر قرار بگیرند. از مهم ترین فاکتور ها می توان به این مورد اشاره کرد که ژنتیک و نژاد گوسفند تاثیر به سزایی در میزان رشد دارد. همچنین نر یا ماده بودن بره از دیگر فاکتور های موثر در این بین به حساب می آید. عوامل دیگر را می توان این گونه تعریف کرد که گروهی از آن ها اکتسابی است و برخی دیگر از عوامل با فراهم کردن محیط و شرایط مناسب از جمله علوفه مرغوب و داروهای تقویتی حاصل می شود.

می توان گفت مهم ترین و تاثیر گذارترین عامل در تعیین مقدار رشد یک بره زنده جنسیت آن است که نر باشد با ماده در ادامه به این موضوع بیشتر می پردازیم.

سرعت رشد بره نر و بره ماده

میزان رشد بره نر و بره ماده

در همه ی مقالاتی که در باره رشد بره نوشته شده اند یک متن به طور مشابه تکرار شده است و آن هم این است که میزان رشد بره نر از مقدار رشد بره ماده بیشتر می باشد. البته این خود دلیل علمی دارد اما در کل بره های نر جثه ای بزرگ تر و وزنی بیشتر از بره های ماده دارند.

می توان گفت بره های ماده از نظر اندازه ظاهری، وزن و جثه از بره های نر کوچک تر و ضعیف تر هستند. دلیل این موضوع را می توان در هورمون های ترشح شده در بدن ماده ها دانست. به این صورت که هورمون هایی که برای رشد بره مورد نیاز هستند ترشح آن ها در بره های ماده زودتر از بره های نر متوقف می شود و همین امر سبب می شود که بره های ماده رشد کمتری داشته باشند.

توقف رشد بره ماده

متوقف شدن رشد در بره های ماده به این معنی است که ان ها به دوره بلوغ خود رسیده اند به این نکته توجه کنید که بره ماده ای که به بلوغ می رسد می تواند بارور شود که همین هم مزیت های بره ماده به حساب می آید.

اما در حالتی که دامدار به قصد فروش گوشت یا فروش گوسفند زنده اقدام به پرورش گوسفند می کند برای او مقرون به صرفه است که بره نر را پرورش دهد زیرا جثه بزرگتری دارد و طبیعتا وزن بیشتری هم خواهد داشت و در نهایت سود دهی ان بیشتر می شود.

البته مطالب فوق به این معنی نیست که بره ماده برای دامداران نفعی ندارد بلکه بره ماده هم فایده های خاص خود را دارد به عنوان مثال برای گرفتن شیر و تهیه محصولات لبنی بره ماده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

منبع: وان شیپ | بازار گوسفند تهران

شماره موبایل: 09190341746 ( دریافت قیمت ، ثبت سفارش ، خرید دام )

یک دیدگاه

  1. سلام باغ ۴۳۰۰متری در زنجان دارم قصد دامداری مدرن دارمسالن ۴۰ متری ساخته ام ، در آنجا چند نا گوسوند می توانم نگهداری کنم. ضمنا علوفه باغ هرسال ۲۵۰ دسته بزگ می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *