09190341746                09190341746
          09190341746           09190341746
آدرس : شعبه مرکزی - تهران - میرداماد - خ 20 شرقی
توجه: این مجموعه در زمینه فروش دام زنده جهت ذبح فعالیت می کند از تماس جهت پروار بندی خوداری کنید. تماس فقط جهت تهیه دام زنده برای ذبح و قربانی
خانه » بازار گوسفند تهران » بیماری کزاز در گاو و علائم آن را بشناسید!
بیماری گزاز در گاو

بیماری کزاز در گاو و علائم آن را بشناسید!

بیماری کزاز گاو یکی از شایع ترین بیماری هایی می باشد که گاو  به آن مبتلا می شود و در صورتی که به سرعت از پیشرفت بیماری جلوگیری نشود ممکن است گاو در اثر این بیماری تلف شود، بیماری کزاز در بین انسان و جانوران مشترک می باشد بنابرین گوشت گاوی که به این بیماری مبتلا می باشد برای انسان قابل استفاده نخواهد بود و او را بیمار می کند.

بیماری کزاز در گاو

بیماری کزاز در گاو از طریق یک باکتری انتقال پیدا می کند که این باکتری عامل کزاز در مدفوع و یا خاک وجود دارد، نا گفته نماند که انتقال این بیماری به گاو بیشتر از طریق تغذیه صورت می گیرد، ممکن است غذای گاو از طریق گفته شده به باکتری عامل بیماری آلوده شود و گاو  از آن غذا استفاده کند و به این صورت دچار کزاز می شود، یکی دیگر از عوامل راه یابی باکتری کزاز به درون بدن گاو از طریق زخم های عمیق می باشد و در نهایت ممکن است این بیماری از طریق دستگاه تناسلی گاو به اندام های داخلی وارد شود و گاو را مبتلا کند.

بیماری کزاز و علائم آن در گاو

علائم بیماری کزاز در گاو

علائم بیماری کزاز در گاو به شرح زیر می باشد که در حدود 5 تا 10 روز این علائم وجود دارد.

  • انقباض عضله های صورت
  • نعره زدن
  • یبوست
  • به وجود آمدن پلک سوم
  • منقبض شدن پا های گاو مبتلا شده به بیماری
  • ریزش بزاق دهان

علاوه بر مواردی که ذکر شد در برخی از حالت هایی که میزان باکتری در بدن گاو زیاد می باشد، دچار تب شدید و تشنج می شود و این حالت ممکن است سبب مرگ گاو شود، با توجه به این این که قیمت گوساله و یا گاو زنده خیلی زیاد می باشد در صورت ابتلای گاو به این بیماری و مرگ آن ضرر خیلی زیادی برا دام دار به همراه دارد.

پیشگیری و درمان بیماری کزاز در گاو

پیشگیری بیماری کزاز در گاو به این صورت می باشد که در هنگام زایمان گاو ماده محیط تمیز باشد، محل نگهداری و تغذیه ی گاو باید خیلی تمیز باشد و در فواصل زمانی مشخص ضد عفونی شود تا از بروز بیماری کزاز جلوگیری شود.

درمان بیماری کزاز در گاو راه های متعددی دارد که به شرح زیر می باشد:

یکی از آن راه ها استفاده از واکسن کزاز می باشد، گاوی که از واکسن کزاز استفاده کرده باشد در صورت قرار گرفتن در معرض باکتری عامل بیماری کزاز دچار بیماری نمی شود، یکی دیگر از مراحل درمان بیماری استفاده از دارو های شل کننده می باشد، در زمانی که گاو تحت درمان قرار دارد باید حتما در محیط تمیز و ضد عفونی شده و همین طور خنک و تاریک قرار بگیرد و تا زمان بهبود یافتن علائم بیماری از این فضا خارج نشود، دام داران می بایستی در صورت دیدن کوچکترین عامل غیر طبیعی به سرعت دامپزشک را مطلع کنند.

دامپزشک می تواند با استفاده از دارو های آرام بخش درد گاو را کم تر کند، همچنین به دلیل اینکه زخم های موجود عفونت نکنند می بایستی از دارو های ضد عفونت و یا پنی سیلین استفاده شود، همچنین به دلیل اینکه این بیماری باعث می شود عضلات بدن گاوه منقبض شود می بایستی از دارو های شل کننده عضلات نیز استفاده شود. یکی دیگر از دارو هایی که پزشک برای گاو مبتلا به کزاز استفاده می کند سرم ضد کزاز می باشد. لازم به ذکر است که در صورت بی توجهی به علائم بیماری و درمان نکردن گاو، بیماری کزاز می تواند سبب مرگ گاو شود.

خب به پایان این مقاله یعنی بیماری کزاز در گاو و علائم آن رسیم امید واریم مورد استفاده شما عزیزان قرار کرفته باشد. لازم به ذکر است که اگر به دنبال خرید گوسفند زنده در تهران هستید می توانید از ان شیپ بخواهید.

 

منبع: وان شیپ | بازار گوسفند تهران

شماره موبایل: 09190341746 ( دریافت قیمت ، ثبت سفارش ، خرید دام )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *